Sanal Fuar Rehberi

Dijital Fuarların 8 Avantajı

Dünyanın ‘her şey dijital’ türündeki bir dinamiğe dönüştüğü bir dönemde, sanal etkinlik düzenlemek kaçınılmazdır. Dijital fuarlar içinde bulunduğumuz süreçte güçlü işveren markası için temel bir rol oynamaktadır.

Sanal etkinlikler olması nedeniyle dijital fuarlar, geleneksel kariyer fuarlarından farklı olarak katılımcı şirketleri ziyaretçilerle online ortamda bir araya getiriyorlar. Yani sanal bir fuarın temel avantajı, fizikselliğin olmamasıdır.

Böylece hem katılımcı şirketler hem de ziyaretçiler için bu sanal fuarlar içinde bulunduğumuz süreçte etkileşim için ideal bir ortam görevi görüyor ve şirketlere bir dizi özel avantaj sunuyor.

Daha fazla uzatmadan, bugünün dünyasında online etkinliklerin neden trend olduğunu görelim.

İşte dijital fuarların avantajları!

1. Düşük maliyet

Sanal fuar düzenlemek, geleneksel fuar fiyatının çok daha azını ifade eder. Fiziksel bir etkinlikler ilgili aşağıdaki maliyetleri ortadan kaldırır:

– konaklama,

– mekân sigortası ve kirası,

– pazarlama materyallerinin basımı,

– yiyecek, içecek ve diğer beklenmedik masraflar.

Dijital bir platformda gerçekleştiği için sanal fuarlar, maksimum tanıtım ve ziyaretçi katılımını sağlamak için online platformlarda duyuruluyor. E-mail pazarlaması, sosyal medya paylaşımları ve açılış sayfaları ile kişilerin kolaylıkla erişmesi sağlanıyor. Böylece herhangi bir broşür vs. basımı gerektiren maliyetlerden kurtuluyorsunuz.

Yani, sanal fuar için geleneksel fuarlardan çok daha düşük bir miktar ödersiniz.

2. Zaman tasarrufu

Sanal bir etkinlik, birden çok açıdan zaman kazandırır. Her şeyden önce, işi daha kısa sürede halledebileceksiniz çünkü dijital olması nedeniyle normalden daha hızlı bir akışa sahiptir.

Zaman kazanmanın yanı sıra, enerji ve kaynak tasarrufu da sağlar. Böylece, mevcut hedefe daha fazla odaklanılmasına olanak tanır. Geleneksel fuarlar, katılımcı şirketleri ve ziyaretçileri etkinlikten önce tüketir, bu da daha az üretkenlik ve dikkat süresi sağlar.

3. Daha iyi lojistik

Dijital fuarlara hazırlamak, eski moda bir etkinliğe hazırlanmaktan çok daha hızlıdır. Online bir etkinlik birkaç dakika içinde hazır hale gelir fakat fiziksel bir mekân haftalarca süren planlama ve uygulama gerektirebilir. Ayrıca, mail yoluyla davet göndermek, basılı mektupları posta yoluyla dağıtmaktan daha kolaydır.

4. Verimli pazarlama

Potansiyel müşteriler veya çalışanlar ürünlerinizden ve hizmetlerinizden yalnızca bir tık uzakta olduğundan, sanal fuar aracılığıyla şirketiniz hakkında bilgi paylaşmak daha kolay ve daha etkilidir.

Öte yandan, geleneksel etkinlikler, fuarın fiziksel kısıtlamaları nedeniyle potansiyel olası satışları önemli ölçüde azaltır. Ziyaretçiler, etrafta dolaşmak ve tüm stantları, şirketleri araştırmak için sınırlı zamana ve enerjiye sahiptir. Online bir etkinlik mesajı daha net, doğrudan ve etkili bir şekilde alıcıya gönderir.

Dahası, reklamcılık daha az maliyetlidir. Dijital etkinliğinizin duyurulmasına yalnızca bir defalık maliyet yatırmanız gerekir. Bunun yerine, eski okul pazarlama yönteminin yüzlerce broşür ve PR çantaları, el ilanları, anahtarlıklar vb. öğelerin üretimine ihtiyacı vardır, bu da etkinliğinizin maliyetini önemli ölçüde artırır.

5. Ölçeklenebilirlik

Online bir fuarın geleneksel olana göre önemli bir avantajı da analiz yoluyla etkinliğini takip edebilmesidir. Şirketin yer aldığı alana yapılan ziyaret sayısı ve kaç kişiyle görüşüldüğü gibi performans göstergeleri sağlanabilir; bu da şirketlerin etkinlik sırasındaki  genel başarılarını belirlemelerini sağlar.

6. Daha geniş erişim

Sanal bir etkinlik, geleneksel bir fuardan çok daha fazla kişiye ulaşabilir ve ev sahipliği yapabilir. Potansiyel erişim yalnızca pazarlama becerilerinize ve platform yeteneklerinize bağlıdır.

Fiziksel bir mekân sınırlı olsa da sanal bir fuar şaşırtıcı sayıda küresel katılımcıya ev sahipliği yapabilir. Ayrıca, ziyaretçileri tümüyle seyahat etmekten kurtaracağı için çoğu kişiyi katılmaya motive edecektir.

Dahası, izleyiciler fuarı sosyal medya paylaşımı ve diğer web siteleri aracılığıyla takip edebilecek ve sanal etkinliğinizin ilgi düzeyini artıracaktır.

7. Etkili profesyonel ağ oluşturma

Birileriyle yüz yüze gerçekleştirilen etkileşim tabii ki oldukça önemlidir fakat teknoloji, sanal bir etkinlik yardımıyla insanlarla iletişim kurmanın en yakın ve bazı durumlarda daha etkili yollarını bulmayı başardı.

Dijital platformda gerçekleşen bir etkinlik, chat, sesli ve görüntülü sohbet araçları ile kitlelerin ilgisini çekiyor. Ayrıca, etkinlik öncesinde önemli kişiler hakkında bilgi sağlayarak ilgili kişilerle ağ kurmalarını sağlamak için pek çok fırsat sunuyor.

8. Veri toplayabilme

Dijital platforma bağlı olarak etkinliğe katılan şirketler fuar ve ziyaretçiler hakkında çeşitli veri ve bilgiler toplayabilir. Ayrıca, grafiklere ve istatistiklere erişebilir;  bunları anında ekibinizle tartışabilirsiniz.

İlgili Konular

Sanal Fuarcılık

Sanal Fuarcılık

Sanal Fuar RehberiSanal fuarcılık, ülkelerin yurt içinde geniş satış ağına, yurt dışında ihracatının geliştirilmesi için potansiyel ürünlerin ülke ve dünya ticaretine sunulmasını sağlamaktadır. Sanal fuarlarda, geleneksel fiziki fuarlardan farklı olarak, geniş fuar...

Sanal Fuar Özellikleri Nelerdir?

Sanal Fuar Özellikleri Nelerdir?

Sanal Fuar Rehberi Gerçek zamanlı yazışma Gerçek zamanlı video chat Sisteme entegre webinar/seminer Gerçek zamanlı raporlama Etkinlik başvuru sitesi Özelleştirilebilir şirket profili Özel stant tasarımları Tüm sektörlere uygunluk Uygun maliyet Yüksek güvenlik...

Online Fuar Nasıl Yapılır?

Online Fuar Nasıl Yapılır?

Sanal Fuar Rehberi Online fuar mı organize etmek istiyorsunuz? Geleneksel fuarların yeni ekonomik dönemdeki uygulaması sanal fuarlardır. Hızlı, uygun fiyatlı ve geniş erişim ve daha bir çok özellik sayesinde kendi sanal fuarlarınızı kolayca düzenleyebilirsiniz. ...

Online Sanal Fuar Altyapısını Kullanan Şirketlerden Bazıları

Türkiye’nin ve dünyanın en iyi şirketleri Online Sanal Fuar deneyimini kusursuzca yaşadı.

Ücretsiz Demo İsteyin!

Canlı bir demo görmek ve sanal bir etkinliğin şirketiniz için ne kadar etkili olabileceğini anlamak için Online Sanal Fuar altyapısını ücretsiz deneyin.